Predmet i perspektive sociologije
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 13

Predmet i perspektive sociologije
Sociologija je nauka koja izučava društvo, podrazumijevajući s tim različite oblike društvenih odnosa, društvenih interakcija i njihov kulturološki aspekt. Područja kojima se sociologija bavi variraju od analiza običnih, svakodnevnih kontakata među anonimnim pojedincima na ulici pa do izučavanja socijalnih interakcija na globalnom nivou. Brojne su oblasti u sociološkoj nauci koje se disciplinarno bave kako i zašto ljudi vode organizirano društvo, bilo kao individue ili kao članovi raznih asocijacija, grupa, institucija i slično. Kao akademska disciplina sociologija se nalazi kao jedna od branši društvenih nauka.
Posebne sociologije izučavaju pojedina područja društva. Posebne sociologije se naglo razvijaju šezdesetih godina 20. vijeka, i to prije svega u zemljama s većom tradicijom u razvoju sociologije općenito (Francuska, SAD, Njemačka i druge).
U izučavanju općih zakonitosti nastanka i razvoja društva, sociologija mora polaziti od zakonitosti koje utvrđuju posebne društvene nauke, izučavajući posebne oblasti društvene stvarnosti ili pojedine društvene pojave. Sociologija daje posebnim društvenim naukama teorijski i metodološki okvir za izučavanje onih oblasti društvene stvarnosti ili pojedinih društvenih pojava koje su predmet njihovog izučavanja, a posebne društvene nauke daju sociologiji, prije svega ogroman empirijski materijal, kao i rezultate do kojih su došle izučavanjem zakonitosti posebnih oblasti društvene stvarnosti i pojedinih društvenih pojava.
Njen zadatak je da objasni i razumije samo društvo i njegove odnose, zbivanja i procese u njemu, njihove ishode kao i pozicijučovjeka i društva uopće. To je kompleksna nauka, koja je povezana sa filozofijom, historijom, književnošću, pravom, ekonomijom, lingvistikom, psihologijom, antropologijom, demografijom itd. Sociologija je dakle, samostalna nauka koja proučava realne odnose u društvu, ulogu pojedinaca i grupa u njemu, kao i samo društvo u najopštijem smislu, njegovu genezu, kulturu, tradiciju i refkelsiju načovjeka i ljudsku civilizaciju.
PREDMET SOCIOLOGIJA
Pod pojmom društvo u socilogiji se ne podrazumjeva nužno ista stvar. Neki pravci sociološke misli različito tumače sam pojam društva. Iz toga slijede i različita određenja predmeta sociologija. Može se reći da je predmet sociologije ispitivanje zakona društva i njihove međusobne povezanosti i zavisnosti, kao i zakona razvitka društva uopće. Ili još kraće: Predmet proučavanja sociologije je društvo u konkretnom smislu, odnosno njegovi procesi, pojave i manifestacije.
SOCIOLOŠKI PRAVCI I NJIHOVI PREDSTAVNICI
Neki pravci sociološke misli različito tumače sam pojam društva. Iz toga slijede i razlike u definiciji sociologije kao i razlike u određivanju njenog predmeta proučavanja. Različite teorije ili pravce u sociologiji su kroz historiju zastupali razni mislioci, navest ćemo neke od njih.
JOHN STUART MILL sociologiju je shvatao kao nauku u najopćenitijem i najapstraktnijem smislu. Sociologija je nauka o društvu u njegovom najopćijem smislu. Sadašnjost se ne može izvoditi iz prošlosti i zato sociologija treba da proučava društvo u stanju u kakvom postoji.
Mill je najviše poznat po svom ''sistemu deduktivne i induktivne logike''. Put sociologije je ili induktivan od socijalnih pojava ka zakonima ili deduktivan od psihologije i etnologije ka pojavama. Poznat je i po stavu da je neki akt ispravan ako ljudimačini zadovoljstvo, a pogrešan ako im nanosi bol.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!